Lilie to bardzo szeroka grupa roślin ozdobnych, która obejmuje około 115 gatunków i praktycznie niezliczoną grupę odmian. Różnią się one od siebie wysokością łodygi, wielkością i kształtem kwiatów, wymaganiami oraz oczywiście kolorem.
Lilie orientalne
Lilie orientalne wywodzą się od gatunków występujących naturalnie w Japonii. Dzielą się na wiele odmian, które bardzo dobrze radzą sobie w naszym klimacie.
Lilia orientalna osiąga od 50 cm do nawet 100 cm wysokości. Świetnie sprawdza się w uprawie ogrodowej jak i w doniczkach oraz jako kwiat cięty.
Charakteryzuje się dużymi, dekoracyjnymi kwiatami o pięknym zapachu.
Lilia orientalna uprawiana w gruncie wymaga miejsca słonecznego, aby obficie zakwitnąć. Toleruje też stanowiska delikatnie zacienione. Najlepiej rośnie w glebach przepuszczalnych i bogatych w składniki odżywcze.
Ten gatunek lilii jest wrażliwy na mrozy. Dlatego przed nadejściem zimy należy wykopać jego cebulki i przechowywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Lilie uprawiane w doniczce nie wymagają wyciąganie cebul.
Popularne odmiany lilii orientalnej:
- Tigerwoods
- Josephine
- Crystal Star
- Stargazer
- Garden Party
Lilie azjatyckie
Lilie azjatyckie rosną dziko w Japonii i Chinach. Najczęściej posiada duże, otwarte kwiaty w kształcie kielichowatym. Chociaż do gatunku tego zaliczają się również lilie zwisające. Wśród lilii azjatyckich wyróżnia się odmiany karłowate oraz wysokie, a więc w zależności od odmiany ich wysokość waha się od 40 cm do 150 cm.
Lilia azjatycka jest byliną dekoracyjną, idealnie prezentuje się w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, na rabatach oraz wśród traw ozdobnych. W przeciwieństwie do lili orientalnej nie wydziela żadnego intensywnego zapachu.
Kwiaty te lubią miejsca półcieniste i glebę próchniczą o odczynie pH 5,5 – 6,5.
Są mrozoodporne, a więc mogą zimować w gruncie. Należy je jednak wykonywać co około 3-4 lata, aby zmienić ich stanowisko i oddzielić cebule przybyszowe od cebuli matecznej.
Ciekawe odmiany:
- Yellow Power
- Nightrider
- Linda
- Abbersville Pride
- Lollypop
Lilie drzewiaste
Lilia drzewiasta to wieloletnia roślina cebulowa o majestatycznym wyglądzie. Dorasta do 15-250 cm wysokości. Kwitnie z roku na rok coraz obficiej, zwiększając swój rozmiar.
Charakteryzują się okazałymi kwiatostanami. Z jednej cebuli może zakwitnąć około 50 kwiatów.
Lilie drzewiaste nie są zbyt wymagające w uprawie. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko, słonecznie i osłonięte od wiatru. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna i próchnicza. Można je sadzić zarówno wiosną, najlepiej w kwietniu, jak i jesienią, we wrześniu.
Lilie należy podlewać w czasie suszy i zasilać nawozem bogatym w składniki odżywcze podczas okresu wegetacyjnego. Warto pamiętać również o regularnym odchwaszczaniu podłoża.
Lilia drzewiasta jest rośliną mrozoodorną, a więc nie wymaga wykopywania zimą.
Dzieli się na wiele odmian, które różnią się kształtem kwiatów, wielkością oraz wymaganiami. Zalicza się do nich np.:
- Olympic Torch,
- Passion Moon,
- Mister Cas,
- Purple Prince,
- Anastasia
Lilie trąbkowe
Lilie trąbkowe charakteryzują się pięknymi, dużymi kwiatami o intensywnym zapachu. Mają grubą, długą łodygę, osiągającą nawet do 1,5 m wysokości.
Kwiaty tego gatunku są podłużne, a swoim kształtem przypominają kielich lub trąbkę. Występują w różnych kolorach.
Lilia trąbkowa kwitnie zazwyczaj dopiero w drugim roku po posadzeniu, a jej okres kwitnienia zaczyna się pod koniec lipca.
Najlepiej czują się w glebie o odczynie obojętnym. Rosną na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.
Cebulki lilii trąbkowych potrzebują okrycia na czas przymrozków w postaci np. liści, kory, lub słomy.
Popularne odmiany lili trąbkowych:
- Regale Album,
- Golden Splendour,
- Pink Planet,
- Orange Planet.
Lilie tygrysie
Lilia tygrysia pochodzi ze wschodnich rejonów Azji. Charakteryzuje się kielichowatymi kwiatami, zazwyczaj skierowanymi ku dołowi, z płatkami odwiniętymi do tyłu. Wydziela ładny, intensywny zapach.
W większości odmian, na powierzchni kwiatów znajdują się liczne, ciemne kropki.
Gatunek ten kwitnie od lipca do sierpnia.
Lilia tygrysia bardzo dobrze radzi sobie w przydomowych ogródkach. Najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych i zacisznych oraz w glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne związane z tym gatunkiem to podlewanie w czasie suszy, zasilanie nawozem oraz okrywanie podczas niskich temperatur.
Pełni funkcję dekoracyjną i idealnie pasuje na rabaty bylinowe.
Ciekawe i popularne odmiany lilii tygrysich:
- Yellow Tiger,
- Red Tiger,
- Tigrinum,
- Pink Tiger,
- White Tiger,
- Corsage