Zimowa aura nie musi oznaczać końca dla Twojego kolorowego i tętniącego życiem ogrodu! Z nadejściem chłodniejszych miesięcy, przychodzi czas na odpowiednie przygotowanie i przechowywanie roślin, które kochamy i pielęgnujemy przez cały rok. Od wrzosów, przez surfinie, hortensje, aż po warzywa, każda roślina ma swoje unikalne wymagania w czasie zimy. Czy wiesz jak zadbać o nie w tych trudniejszych dla nich miesiącach? Zanurz się w ten artykuł, aby odkryć tajemnice zimowego przechowywania różnych roślin i zacznij przygotowania do zimy rośliny na czas!
Sztuka przechowywania wrzosów zimą
Wrzosy, te malownicze rośliny świetnie odnajdujące się na naszych balkonach i w ogrodach, zasługują na naszą opiekę tak samo zimą, jak i latem. Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać wrzosy zimą, oto parę wskazówek dla Ciebie. Pierwsze i najważniejsze, wrzosy należy przesadzić do większych donic tuż przed nadejściem zimy. Planujesz je zostawić na dworze? Zadbaj o odpowiednią izolację – pokryj powierzchnię ziemi wokół rośliny warstwą kory lub igieł sosnowych. Ale wróćmy jeszcze na chwilę do tych doniczek. Pamiętaj, że powinny one mieć otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się wody. To jest klucz do zimowego przeżycia wrzosów – zbyt dużo wilgoci może zapoczątkować proces gnicia korzeni!
Surfinie i ich zimowy sen
Kolejną popularną rośliną w naszych domach i ogródkach są surfinie. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, jak przechowywać surfinie zimą? Nie jest to trudne, a odpowiednie przygotowanie pozwoli nam cieszyć się nimi przez kolejne lata. Najlepiej przechowywać je w chłodnym (od 5 do 10 stopni Celsjusza), lecz dobrze oświetlonym miejscu – może to być garaż, piwnica lub nieogrzewany pokój. Ważne jest także, aby podczas zimowego przechowywania ograniczyć podlewanie surfinii.
Hortensje, a problem zimowego przechowywania
Szczególnie cenne są dla nas też hortensje. Często zdarza się, że nie wiemy jak przechowywać hortensje zimą. Jeżeli Twoja hortensja rośnie w gruncie, to dobrze jest przed zimą przyciąć jej gałęzie do wysokości około 10-15 cm, a następnie okryć korzenie warstwą ściółki. Jeśli jednak posiadasz hortensje doniczkowe, można przenieść je do chłodnego pomieszczenia, a ich ziemię delikatnie zmoczyć.
Zimowe magazyny dla warzyw
Niezależnie od tego, czy Twój ogród jest mały, czy duży, z pewnością zasiałeś w nim kilka warzyw. I z pewnością zastanawiasz się, jak przechowywać warzywa zimą. Najlepsze dla nich są chłodne, ciemne i wilgotne pomieszczenia z dobrą wentylacją. Większość warzyw, takich jak ziemniaki, marchew, buraki, korzeń pietruszki czy pora, najlepiej przechowuje się w temperaturze od 0 do 5 stopni Celcjusza. Cebulę i czosnek natomiast przechowujemy w temperaturze pokojowej.
Dobra praktyka przechowywania lawendy, datury i kaktusów zimą
Ostatnia porcja porad dotyczy roślin, które zazwyczaj uprawiane są jako doniczkowe. Zastanawiałeś się kiedykolwiek jak przechowywać lawendę zimą? Wymaga ona chłodnego, lecz jasnego miejsca. A jak przechowywać datury zimą? Tutaj sprawa jest prosta! Wystarczy umieścić roślinę w miejscu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza, ograniczyć podlewanie i odczekać do wiosny. Kaktusy, z kolei, podobnie jak surfinie, najlepiej przechowywać w chłodnym, jasnym miejscu z minimalnym podlewaniem. Pamiętaj jednak, aby nie zapomnieć o nich do końca! Upewnij się, że ziemia w doniczce jest stale lekko wilgotna.
To takie proste! Dzięki tym wskazówkom, będziesz wiedział jak przygotować się do zimowego sezonu i jak przechować wrzosy zimą oraz inne popularne rośliny. Zima nie musi być synonimem końca dla Twojego ogrodu, a właściwe przechowywanie roślin pozwoli Ci na radość z ich płodów i kwiatów również w kolejnym roku.
Zimowe tajniki przechowywania roślin
Wrzosy zimą zadomawiaj się w przestronnych donicach z drenażem. Izoluj je warstwą kory lub igieł sosnowych i pilnuj, aby nie zalegało w nich zbyt dużo wilgoci- to zapobiega gnicie korzeni. Surfinie, to prawdziwe śpiochy zimowe, które lubią spać w chłodnych i dobrze oświetlonych miejscach, np. w garażu, piwnicy czy nieogrzewanym pokoju – i pamiętaj, wodę podawaj im oszczędnie.
Hortensje na zimę lubią krótkie strzyżenie – obetnij je do 10-15 cm i okryj korzenie ściółką. Hortensje doniczkowe najlepiej zamieszkują zimą w chłodnych pomieszczeniach, ale ich ziemię trzeba delikatnie podwilżać.
A co z warzywami? Chłód, ciemność, wilgoć i dobra wentylacja – to jest to, czego potrzebują od ciebie na zimę. Ziemniaki, marchew, buraki, korzeń pietruszki i por przechowują się najlepiej w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza, natomiast cebulę i czosnek warto przechować w temperaturze pokojowej.
Kończąc nasz zimowy poradnik przechowywania roślin, mamy dla was kilka rad dotyczących lawendy, datury i kaktusów. Lawendę umieść w chłodnym, lecz jasnym miejscu. Daturę przechowuj w miejscu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza, ograniczając podlewanie. Kaktusy, podobnie jak surfinie, odłoż na zimę w chłodnym, jasnym miejscu i podlewaj je minimalnie, ale nie zapominając całkowicie.
Zastosowanie tych zasad pomoże ci cieszyć się bujnym ogrodem i zdrowymi roślinami nie tylko latem, ale również w kolejnym roku!