Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych i kolorowych kwiatów ogrodowych oraz balkonowych, które zdobią nasze osiedla i tarasy. Nie można im jednak zapewnić wspaniałego wyglądu bez odpowiednich warunków wzrostu, wśród których kluczowe znaczenie mają dobór właściwych doniczek, podłoża, nawozów oraz towarzyszących im roślin. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pozwolą na optymalne pielęgnowanie pelargonii i osiągnięcie efektu spektakularnych kwitnących aranżacji.
Wybór odpowiednich doniczek do pelargonii
W przypadku pelargonii, rozmiar doniczki ma istotne znaczenie. Zasada jest prosta: im większa doniczka, tym większa roślina. Sugeruję jednak wybór średniej wielkości doniczki, ponieważ zbyt małe doniczki mogą powodować ograniczenie wzrostu korzeni, zaś w zbyt dużych doniczkach, wilgoć gromadzi się na dłużej w podłożu, co może prowadzić do gnicia korzeni. Optymalne doniczki dla pelargonii mają średnicę od 20 do 25 cm i są wyposażone w otwory drenażowe (lub odprowadzanie wody na tacy, o ile jest możliwe-rozwiązanie to może być bardzo pomocne).
Jeśli chodzi o materiał, to doniczki z plastiku są najtańsze i łatwo dostępne, ale doniczki z terakoty mogą być bardziej estetyczne i trwalsze. W przypadku hodowli pelargonii na balkon
ie
warto wybrać doniczki z wkładkami kokosowymi lub z filcu, które utrzymują nawodnienie.
Podłoże do pelargonii – co wybrać?
Podłoże jest bardzo istotne dla zdrowia pelargonii, ponieważ dostarcza im składników odżywczych i umożliwia właściwy rozwój.
Podłoże dla pelargonii powinno być próchnicze, przewiewne i wilgotne, lecz dobrze zdrenowane. Jeśli nie wiesz, jakie podłoże do pelargonii wybrać, warto sięgnąć po gotowe mieszanki przeznaczone do uprawy tych roślin, które są już odpowiednio zrównoważone pod względem składników odżywczych.
Odpowiednie nawozy dla pelargonii
Pelargonie regularnie nawożone kwitną obficiej, mają ładniejsze liście oraz są bardziej odporne na choroby. Dobrze sprawdzą się uniwersalne nawozy wieloskładnikowe dostępne w sklepach ogrodniczych, ale warto zwrócić uwagę na zawartość potasu, który stymuluje kwitnienie. Nawozy można aplikować w formie płynnej lub granulowanej. W trakcie wegetacji pelargonie powinny być nawożone co 10-14 dni.
Zestawianie pelargonii z innymi roślinami
Pelargonie świetnie komponują się z innymi roślinami, a tworzenie mieszanych aranżacji może przynieść spektakularne efekty wizualne. Warto połączyć je z papryką ozdobną – szereg odmian jest dostępny na rynku, a niektóre z nich dobrze przystosowują się do warunków uprawy w doniczkach. Jeśli zastanawiasz się jakie doniczki do papryki wybrać, to podobne zasady będą obowiązywały jak w przypadku pelargonii – średniej wielkości, z otworami drenażowymi i wypełnione odpowiednim podłożem.
Lawendę, kwiaty surfinii czy innych roślin z rodziny jasnotowatych, też warto zestawić z pelargoniami. Doniczki dla tych roślin powinny być odpowiednio dobrane do ich potrzeb. Jakie doniczki do lawendy i jakie doniczki do surfinii wybrać? Sugeruję większe doniczki, aby rośliny miały miejsce na rozwinięcie korzeni.
W przypadku kwiatów towarzyszących pelargonii, takich jak bratki, niecierpki, lobelia czy stokrotka, ważne jest, aby cechy rosnących razem roślin dopasować do cech rośliny głównej czyli pelargonii. Oznacza to przede wszystkim podobne wymagania dotyczące podłoża, nawożenia i wilgotności.
Zastosowanie się do tych porad gwarantuje efekt spektakularnych kwitnących aranżacji oraz zdrowe i piękne pelargonie przez cały sezon.
Kluczowe wskazówki dotyczące uprawy pelargonii i towarzyszących im roślin
W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dla miłośników pelargonii, takie jak:
- Wybór odpowiednich doniczek do pelargonii: Optymalne to te o średnicy od 20 do 25 cm, z otworami drenażowymi lub systemem odprowadzania wody.
- Podłoże dla pelargonii: Należy wybrać próchnicze, przewiewne, wilgotne, ale dobrze zdrenowane; gotowe mieszanki dla pelargonii są zrównoważone pod względem składników odżywczych.
- Nawozy dla pelargonii: Uniwersalne, wieloskładnikowe nawozy z wysoką zawartością potasu, stosowane co 10-14 dni w okresie wegetacji.
- Zestawianie pelargonii z innymi roślinami: Papryka ozdobna, lawenda, surfinia, jasnotowate, bratki, niecierpki, lobelia i stokrotka sprawdzą się jako kwiaty towarzyszące, jeśli odpowiednio dostosujemy doniczki oraz podłoże.
- Doniczki dla upraw tych towarzyszących: Średniej wielkości z otworami drenażowymi dla papryki, większe doniczki dla lawendy i surfinii.
Przestrzeganie tych porad pozwoli cieszyć się efektownymi kwitnącymi aranżacjami pelargonii i innych roślin przez cały sezon.